21.09.2008

i phone alternatif


Samsung da iPhone’un başarısını tekrarlamak için ona benzeyen telefonlar üretmek gerektiğini zanneden üreticiler kervanına katılmış. Samsung Omnia i900′ün bir iPhone klonu olduğunu söylemek güç değil. Tabii ondan farklı olarak Windows Mobile (Windows Mobile 6.1 Professional) işletim sistemi kullanıyorlar ve tipik Windows Mobile arayüzü, Samsung Omnia i900′de olduğundan oldukça farklı görünüyor-Windows Media Player da öyle. Hatta, Explorer yerine tarayıcı olarak Opera seçilmiş (bir doğru karar daha)
Telefon touchscreen olsa da, altta laptoplara benzeyen bir mouse bulunuyor. Telefon ekranını sürekli kadife bezle silen temizlik hastaları için fenbir özellik değil.
Ayrıca, Divx oynatma özelliği de yeni Omnia ile birlikte geliyor. Böylece sonradan sürüyle program yüklemenize gerek kalmayacak. H264 desteği aslında daha da etkileyici. Bunun dışında, doğal olarak MP4 ve WMV gibi formatlarda kullanılabilecek.
5 Megapiksellik CMOS kamera, yüz tanıma, auto focus, image stabilization gibi hoş elektronik özelliklere sahip olsa da, Nokia N serisinde olduğu gibi iddialı sensör ve optiklerle gelmiyor. Bunu telefonun ebatlarına da bağlamak mümkün; kaba Nokia N serisine kıyasla Omnia i900 oldukça ince; yaklaşık 13mm.
Bluetooth kulaklık ve 8/16 GB hafıza seçenekleriyle gelmesi de güzel; özellikle kapasite alanında Nokia ve iPhone’u sıkıştıracak. Üstelik bu hafıza, kart slotu ile daha da artırılabiliyor. Benim gibi 1 GB kartı bile dolduramayan kullanıcılar için çok gerekli olmasa da, kapasitelerin sürekli artması aksi bir eğilim olduğunu gösteriyor.

HSDPA ve EDGE’de destekliyor; elbette bant genişliğinin altınla satıldığı Türk kullanıcısı için bunlar çok da faydalı özellikler değiller. Daha EDGE bile satın alınamazken üstelik…
Açıkçası beni en etkileyen özelliği, içinde GPS olması.
Temmuz’da piyasaya çıkan Samsung Omnia i900 ne zaman gelir ve kaça satılır bilinmez.

Hiç yorum yok: